Ezen az oldalon szeretnek minden orszaggal kapcsolatos fontos tudnivalot, infokat, praktikakat feltuntetni Angliara vonatkozoan. Vannak sajat tapasztalataim, illetve varom a Ti otleteiteket is, arra hogy mivel lehetne meg az oldalamat hasznosabba, erdekesebbe tenni. Kerlek irj barmelyik elerhetosegemre, ha van valami jo otleted! Ne feledd ha masoknak segitesz, ok is segiteni fognak neked
ANGLIA, LONDON
ALLASKERESES
Az elso es legfontosabb, hogy amikor elindulsz kulfoldi utadra szukseged lesz egy bizonyos osszegre (1500 - 2000 fontnyi kezdotokere)!!
Mire is kell ez az osszeg? pl. lakas berlet + kaucio (ezek a koltsegek nagyon dragak, foleg Londonban), kozlekedes (ez is draga, de nagyon szukseges koltsegek), etkezes, bankszamla nyitas, erdemes egy kartyas mobiltelefon, internet (az oneletrajz megirasahoz), nehany ujsagot megvenni a hirdetesek miatt stb. De ezek az alapvetoek. Es persze, amig nem talalsz magadnak munkat, es nem kezdenek el fizetni, addig valamibol meg kell elned. Termeszetesen en mindenkinek javaslom, mert annak idejen en is ezt tettem, hogy legyen plusz egy kis penze a hazautra, ha a dolgok megsem sikeresen jonnek ossze.
A lakasra elsodlegesen azert van szukseged, mert ezen lesz egy hivatalos lakcimed, ami alapjan kepes leszel egy bankszamlaszamot elintezni magadnak. UGYANIS helyi bankszamlaszam nelkul nagyon nehez munkat talalni! Keves helyen fizetnek keszpenzzel.
Javasolnek egy internetes oldalt, ahol segitenek minden ujonnan erkezonek konnyebben boldogulni Londonban, sot a bankszamlaszam megnyitasaban is. Az oldalon a cim is megtalalhato, ahol tartanak egy eloadast, es papirokat kapsz ahhoz, hogy elobb meglegyen a bankszamlaszamod, illetve meg munkakereseshez is segitseget adnak. Lasd:
A bankszamlaszam utan erdemes egy mobilkartyat venni ottani szammal, majd bevetni magunkat egy internetezobe, ahol keszitunk egy praktikus, attekintheto, tomor oneletrajzot, ami csak a legfontosabb adatokat tartalmazza. Interneten is kereshetunk allaslehetoseget, de szoktak javasolni az ugynevezett "kilincseleses" modszert is. Minden szamunkra szimpatikus helyre bemegyunk az oneletrajzunkkal, es megkerdezzuk, hogy nincs-e uresedes.
Vannak azonban mas lehetosegek is. Vannak allaskozvetito irodak Londonban, amelyeknek a cimet interneten meg lehet keresni (internetezes nem olyan draga kinn), es ezeknek az irodajaba szemelyesen beadhatjuk az oneletrajzunkat egy rovid meghallgatas kereteben. Kulonbozo allaskozvetitok, kulonbozo tipusu munkalehetosegekre vannak szakosodva.
Londonban vannak nagy kavezo lancok is, melyek barmelyikeben meg tudjak nekunk mondani a kozponti irodajuk cimet. A kavezo lancok nagy reszeben folyamatosan vesznek fel embereket, a bejutas nem nehez, foleg ha bankszamlaszammal mar rendelkezunk. Csak egy meghallgatasra kell elmennunk egy oneletrajzzal a kezunkben. Nem fizetnek rosszul.
Aztan, ha valamennyire beszelunk angolul, akkor ujsagokat is erdemes venni, ujsaghirdetesek alapjan is lehet jo allaslehetosegeket kifogni. Ehhez mar erdemes angol mobilkartyat is venni, nagyon sok boltban lehet kapni, nem csak mobilszolgaltatoknal.
Utolso mentsvarunk lehet meg termeszetesen az alkalmi munka, pl. party service-ek. Ezek jok, mert oraberben es szinte azonnal fizetnek, raadasul uj embereket ismerunk meg, es vegul ami jo, hogy csak nehany orat foglalnak le a napukbol, a nap tobbi reszeben tovabb kereshetjuk a stabilabb allaslehetosegunket.
NYELVTANULAS
Termeszetesen tobb eselyunk van barmilyen allaslehetosegre, hogyha mar valamilyen szinten beszelunk angolul. Fuggetlenul azonban az angol tudasunktol, biztosak lehetunk benne, hogy az elso heten nehezunkre esik majd, meg a metro hangosbemondojanak megertese is. Kb. egy het amig az ottani kiejteshez, hanglejteshez hozzaszokunk. Ezenkivul a rengeteg nemzetiseg miatt mindenki mas kiejtessel beszeli az angol nyelvet, ami neha nehezsegeket okozhat, meg a gyakorlott nyelvhasznaloknak is.
Azonban oromhir, hogy minden keruletben talalhato ingyenes angol nyelvoktatas, hiszen mint europai unoios tagorszag allampolgarai jogosultak vagyunk az orszag nyelvenek ingyenes elsajatitasara.
EGESZSEGUGYI ELLATAS
Az Europa Unios rendelet alapjan turistakent - ha az EU allampolgarkent valamelyik tagallamban biztositott vagy - tartozkodasod idejere orvosilag szukseges egeszsegugyi ellatasokra jogosult vagy, ugyanolyan feltetelek mellett, mind az adott tagallam biztositottai.
Az ellatast a tagallami egeszsegbiztositok valamelyikevel szerzodesben allo szolgaltatoknal lehet igenybe venned. Az ellatasod koltsegeit az a biztosito fizeti, amelyiknel biztositva vagy.
Mindennek azonban feltetele, hogy rendelkezz Europai Egeszsegbiztositasi Kartyaval, amellyel a biztositod elozetesen vallalja a felmerulo koltsegek fedezetet.
Abban az esetben, ha nincs nalad az Europai Egeszsegbiztositasi Kartya, akkor az ellatasert helyben fizetned kell, es csak hazateresed utan igenyelheted vissza a koltsegek egy reszet.
Hangsulyozando, hogy ebben az esetben nem a teljes koltsegeket fogod visszakapni, hanem csak azt a reszt, melyet a biztositodnak akkor kellett volna kifizetnie, ha az Europai Egeszsegbiztositasi Kartyat hasznalod az ellatas igenybevetelekor. (Mivel Europai Egeszsegbiztositasi Kartya nelkul nincs azonos elbiralasi kotelezettseg, es a szolgaltato a "piaci arat" fogja ervenyesiteni).
Tehat mindenkeppen celszeru kivaltanod az Europai Egeszsegbiztositasi Kartyat, amelyet dijmentesen megtehetsz a teruletileg illetekes Megyei Egeszsegbiztositasi Penztarban.
Tudnod kell azonban, hogy a kartya birtoklasa nem jelent ingyenes ellatast! Azokert az ellatasokert, amelyekert a brit allampolgaroknak reszben vagy egeszben fizetniuk kell, azokat neked is meg kell fizetned. Ezert mindig celszeru utazasi biztositast kotnod arra a nehany napra, amig kint tartozkodsz!!!
BORRAVALO
A borravalo rendszere ugyanugy mukodik, mint nalunk. Merteke altalaban 10%. Kiveve azokban a vendeglato vagy szorakoztato egysegekben, ahol eleve felszamolnak felszolgalasi dijat, azonban ezt egyertelmuen feltuntetik a szamlan.
DOHANYZAS
2007. julius 1-en eletbe lepett az az uj szabalyozas, miszerint mar semmilyen kozepuletben nem lehet dohanyozni.
A kozepulet fogalmaba beletartozik minden pub, bar, ejszakai szorakozohely, kavezo, etterem, zartkoru klub, bevasarlo kozpont, uzlet, hivatal, iroda, uzemek, tomegkozlekedesi eszkozok. Ezekben az epuletekben mar dohanyzasra kijelolt hely sem letezhet, aki dohanyozni akar, annak ki kell mennie a szabad eg ala.
ILLEM
Nehany szabalyt es angol kifejezest jobb ismerned azert, hogy ne legyel kinn ellenszenves a londoniak koreben, ezek az alabbiak:
1.) A foldalatti mozgolepcsojen mindig a jobb oldalra kell huzodni, hogy aki siet az a bal oldalon tudjon folyamatosan haladni.
2.) Meg azok a turistaknak is, akik nem beszelnek angolul, erdemes ismerni a "Sorry" (bocsanat) szot, es minden olyan esetben hasznald, ha veletlenul megloktel valaki, vagy a labara leptel stb.
3.) Az angolok nagyon udvarisak, ezert sokszor hallani meg akar a legkisebb dolgok eseten is, hogy "Thank You" vagy, csak roviden "Thanks" mindketto jelentese: Koszonom!. Te is hasznald ezeket a kifejezeseket.
4.) Az angolok (marcsak udvariassagbol is) mindig kivarjak sorukat es mindenhol erkezesi sorrendben, udvariasan sorban allnak, legyen az uzletben, vagy akar a buszmegalloban. Te is tedd ezt!!!
NAGYKOVETSEG, KONZULATUS
A Magyar Koztarsasag Nagykovetseget es Konzulatusat az alabbi cimen talalod meg: 35 Eaton Place, SW1X 8BY, London, England.
A nagykovetseg konzuli reszlege munkanapokon 9:30 es 12:00 ora kozott van nyitva, kiveve a magyar es brit unnepnapokat.
TELEFONALAS
Nagy-Britannia hivoszama 44, London korzetszama 20, majd ezt koveti a nyolc jegyu telefonszam. A GSM rendszer az egesz Europai Union belul egyseges rendszeru, ezert a hazai mobilodat is tudod Angliaban hasznalni. Az itt 020-szal kezdodo szamokat hazai mobilokrol +4420 koddal kell hivni.
A roaming szolo europai unios rendeletben maximalizaltak a mobilrol kulfoldon inditott es fogadott hivasok dijait. A hivasfogadas dija max. netto 24 eurocent, a hivasinditas dija pedig max. 49 eurocent lehet.
LEVELFELADAS
A leveleket es kepeslapokat erdemes legi postaval feladni, amelyeknek az ara nyilvan a sulyuktol fugg, de pl. 20 grammig csak 48 penny-t kell fizetni. Arra figyelj, hogy a cimzettnel irjad ra, hogy Hungary (vagyis hogy Magyarorszag a cimzett orszaga).
ELEKTROMOSSAG
Angliaban az eletromos halozat 240 Voltos, ezert a halozati csatlakozo is elter a nalunk megszokottol. Igy minden itthonrol vitt elektromos eszkoz hasznalatahoz atalakito adapterre van szukseg, amelyeket beszerezhetunk repuloteren, villamossagi boltokban es meg akar illatszer boltokban is vehetsz.
ELVESZETT TARGYAK
Ha veletlenul valamit elhagysz egy tomegkozlekedesi eszkozon, vagy taxiban, akkor tudnod kell, hogy van remenyed arra, hogy viszontlatod.
A Kozlekedesi Vallalat kozponti Elveszett Targyak Irodajat (TfL Lost Property Office) a Baker Street-i foldalatti allomasnal, a Baker Street 200 szam alatt talalod meg. Lehet szemelyesen is bemenni, vagy telefonon is adnak informaciot a +44 845 330 9882 szamon (hetkoznap 8:30 - 16:00 kozott), de online modon is be lehet adni a keresesi igenyt. Altalaban 21 napig keresik a targyakat.
A kozponti Elveszett Targyak Irodajaba csak napok mulva kerulnek a targyak, mert nehany napig ott taroljak, ahol elhagytad. Ez foldalatti eseten az allomason, ahol elhagytad, vagy megtalaltak, busz eseten a jarat vegallomasanak forgalmi irodajaban. Taxiban, vonaton vagy hajon pedig az adott kozlekedesi eszkozt mukodteto cegnel lehet erdeklodni.
Ha megtalaljak az elhagyod erteked, akkor azt altalaban kezelesi dij elleneben kapod vissza. Azokat a targyakat pedig, amiket 3 honap mulva sem keres a gazdaja, kozhasznu alapitvanyoknak adjak vagy aukcion ertekesitik.
VAT (forgalmi ado)
A VAT (Value Added Tax roviden) az Altalnos Forgalmi Adot jelenti, vagyis az Afat. Merteke 2008. december 1. - 2009. december 31. kozott 15%, de valoszinuleg 2010. januar 1-tol megint visszaallitjak 17,5%-ra. Amiota hazank is belepett az EU-ba, azota maganszemelykent mar nem lehet a hazahozott termek utani fogyasztasi adot visszaigenyelni.
Kozlekedes
Londonban turistakent elsosorban a foldalattit es a buszt erdemes igenybe venni.
Az autoval erkezoknek is inkabb a tomegkozlekedest ajanlanam, egyreszt mert a balos kozlekedes eleg szokatlan szamunkra, masreszt mert- rendszeresek a dugok, nehez parkolni es belvarosi behajtasi dijnak is feleslegesen tesszuk ki magukat.
Congestion Charge (Dugo dij): London belso teruleten kell fizetni, ha behajtasz, vagy ott parkolsz. A be- es kihajtas tenyet kamerakkal ellenorzik, melyeket kikerulni lehetetlen.
Hetfotol pentekig 7:00-18:00 kozott a zonaban tartozkodas eseten fizetned kell napi £8-ot. Kivetelt kepeznek az ezen napokra eso angol unnepek, valamint a karacsony es ujev kozotti idoszak. Ha aznap ejfelig nem fizeted meg a dugo dijat, masnap mar 10 fontot kell fizetni, ezt kovetoen pedig mindenkeppen buntetest szabnak ki rad.
A dijat fizetheted online (ha elozetesen regisztralsz), akkor sms-ben vagy telefonon, valamint keszpenzben a jelzett ujsagarusoknal, uzletekben es benzinkutaknal, de vannak (foleg parkolokban) dijfizeto automatak is. Aki turistakent tolt nehany napot Londonban a legjobb ha keszpenzben fizeti ki a dijat.
Parkolas: London nem bovelkedik a parkolohelyekben, legalabbis a varosban levo autok szamahoz kepest semmikepp. Az utcan valo parkolast, illetve a parkolasra vonatkozo korlatozasokat tablan, valamint az ut szelen felfestett piros vagy sarga csikkal is jelzik.
Piros csik a megallasra vonatkozik, ha dupla a csik, akkor mindig tilos a megallas, ha szimpla akkor a tablan jelzett idoszakban tilos a megallas az adott szakaszon.
A sarga csik a parkolasra vonatkozik, ha dupla akkor sosem parkolhatsz ott, ha szimpla akkor a tablan jelzett idoben nem parkolhatsz ott le.
Megallasi es parkolasi korlatozasokat vedd nagyon komolyan, mert ellenkezo esetben hamar kerekbilincs kerulhet az autodra, aminek eltavolitasa nagyon borsos osszegbe kerul.
Legfontosabb altalanos tudnivalok a tomegkozlekedesrol:
- Londonban az osszes kozlekedesi vallalat egyseges rendszerben mukodik, kozos dijszabassal.
- London teruletet dijszabas tekinteteben 9 zonara osztjak. Az egyes zona a belvaros, majd ezt korulolelve sorba kovetkeznek a zonak. Vannak olyan metromegallok, amelyek zonahatarakon helyezkednek el, itt a ket zona barmelyikere hasznalhato berlettel vagy jeggyel megkozelithetoek.
- Erdemes egy szinte minden metroallomason megtalalhato (altalaban a bejarat/kijaratoknal) ingyenes metroterkepet beszerezni, mert ezen az osszes metroBvonal megtalalhato.
- 2008 ota alkohol tartalmu italt a tomegkozlekedesi eszkozokon nem ihatsz, sot nem is lehet nalad semmilyen kinyitott alkoholtartalmu ital sem.
Metrok
Osszesen 11 foldalatti metrovonal mukodik Londonban, melyeknek mindegyiket mas szinu vonallal es mas nevvel jelolik. A mar emlitett ingyenes metroterpeken mindegyikuk megtalalhato (konnyen el lehet igazodni a jol szerkesztett terkep miatt).
A jaratok (kiveve Karacsony elso napjat) hajnaltol ejfel korulig kozlekednek, hetkoznap surubben, hetvegen ritkabban. Foleg a Temze eszaki oldalan helyezkednek el a metrovonalak, a deli oldalon inkabb busszal erdemes kozlekedni.
Fontos tudnivalok:
1.) Jegyet vagy berletet utazas elott kell megvenni. Vannak jegypenztarak, vagy jegyautomatak. A berleteket az altalad kivalasztod zonak szerint erdemes megvenni. (vagyis ahol mindennap kozlekedni kivansz). A jegyet az utazas vegeig meg kell orizni.
2.) A peronhoz a jegykezelo automatakon, vagy kapun keresztul tudsz lejutni. Az automataba elol, a jelzett oldalaval dugod be a jegyet, amit felul kiad es kinyitja a kaput. Ha pedig berleted van, akkor azt a sarga kerek leolvasohoz kell erintened, amikor zoldre valt a lampa.
3.) Ha tudod melyik vonalon es melyik iranyba akarsz menni, akkor az iranytablak segitsegevel megtalalod a megfelelo peront. Nehany tobb vonalas allomasok labirintusszeru alagutakon lehet a peronokhoz eljutni, viszont a falakon mindig latod az adott alagut melyik vonalhoz es melyik iranyba kozlekedo metrohoz vezet.
4.) Ha az adott peront tobb metro is hasznalja, akkor a peronon elektronikus kijelzok irjak ki a kovetkezo foldalatti uticeljat.
5.) Vannak olyan vonalak, amelyek azonos iranyba is tobb vegallomasban vegzodnek (pl. District vonal Wimbledon vagy Richmond), vagy esetleg eltero utvonalakon jarnak a szerelvenyek (pl. Northern vonal via Bank, illetve Charing Cross). Ezeket is kijelzik a peronon es a szerelvenyen levo elektromos kijelzok.
6.) A Circle (sarga) vonal gyuru alaku, ami azt jelenti, hogy a szerelvenyek korbe-korbe kozlekednek.
7.) Egyes szerelvenyek ajtaja gombnyomasra nyilik (a gombot az ajton talalod).
8.) A szerelvenyekben a teljes utvonalat bemutato tablakat talalsz, illetve a kocsikban elhelyezett elektromos kijelzo es a hangos bemondo is tajekoztat az utvonalrol, illetve a szobajoheto atszallasokrol is.
9.) A kijaratokat "way out" tablak jelzik, ha pedig at szeretnel szallni, akkor az adott vonal irany tablait figyeld. A foldalatti allomasrol jegykezelo automata kapukon keresztul juthatsz ki.
10.) Ha nagy vagy sok csomagod van a szemelyzet segitsegevel a kapuk mellett tudsz ki vagy bejutni.
11.) A "Mind the Gap" jelzi a peronnak azt a reszet, amelyre csak a szerelveny megallasa utan lehet lepni be- illetve kiszallaskor.
Buszkozlekedes
A kiterjedt halozat reven szinte mindenhova eljuthatsz a jellegzetes piros buszokkal, amelyek tobbsege emeletes, de van egyszintes, sot csuklos busz is. Vonatkozlekedes A londoni kozlekedes fejleszteseben egyre nagyobb hangsulyt helyeznek arra, hogy a varoson beluli kozlekedesbe is bevonjak a vonatot.
A reggeli (8:00-9:30), es a delutani (16:30-18:30) csucsforgalomban rendszeresek a dugok, celszeru ilyenkor elkerulni a busszal valo kozlekedest es lehetoleg foldalattival utazni.
Az autobuszokon nincs kalauz, jegyet a vezetotol lehet venni, de vannak olyan buszok, ahova csak ervenyes jeggyel, vagy berlettel lehet felszallni. (ezeket a jaratokat sarga mezo "buy ticket before boarding" jeloli a tablakon).
Vannak olyan megallok, ahol csak jelzesre allnak meg a buszok, ezeket a megallokat a piros tablajukrol lehet megismerni (Request Stop), ilyenkor a tablahoz kell allni es inteni a vezetonek, ha fel akarsz szallni.
Vannak olyan jaratok (pl. H2 vagy H3, Hail and Ride), illetve olyan szakaszok, ahol nincsenek megallok, vagyis barhol fel es leszallhatsz. Az ilyen szakaszokban barhol leintheted a buszt, vagy jelezhetsz, hogy leszallnal, a busz az elso alkalmas helyen megall neked.
Egy-egy forgalmasabb csomopontnal, latszolag azonos iranyba halado buszoknak van tobb megalloja. A tablak poznajanak csucsan egy piros kerek korben egy vagy ket betut talalsz, ez a jelzes azonositja a megallot a kornyeken. Ezt a jelzest fogod megtalalni a megallo kornyekenek terkepen is. A megallokban levo terkepen es tajekoztatoban a buszokat ezzel a jelolessel rendelik a megallohoz.
A tablakon sotetszurke savban talalod a megallo nevet es alatta vilagos szurke mezoben azt az iranyt, amelynek iranyaba halado buszok megallnak az adott megalloban.
Vannak nappali, 24 oras es ejszakai jaratok. Az ejszakai jatarok szamat egy N betu elozi meg.
Sok buszmegalloban elektromos kijelzo jelzi a kovetkezo buszok szamat es erkezesuk idejet.
A legfontosabb azonban, hogy mivel a legtobb busznak rengeteg megalloja van, altalaban csak a fo haladasi iranyvonalat es a nagyobb megallok nevet tuntetik fel a tablak, nem pedig az osszes megalloet!!!
A szolgaltatas folyamatos fejlesztes alatt all es jelenleg 4 vonala van:
A vonalak egymassal osszekapcsolodnak, atszallasi lehetoseggel. A szerelvenyeket es az allomasok felszereltseget folyamatosan fejlesztik, illetve cserelik le. A London Overground-ot sarga dupla csikkal jeloli a metro terkep.
Jegyet vasarolhatsz az allomasokon, de a vonalakon hasznalhatod az Oyster kartyadat es a berletedet is.
Taxi
A taxik 5 utas es csomagjaik szallitasara alkalmasak. 21.000 taxi van Londonban.
A taxikat leintheted az uton, beszallhatsz a kijelolt taxi allamason, vagy hazhoz is hivhatod.
A tarifa attol fugg, hogy nappal, ejjel vagy hetvegen van, ezzel a tarifaval szamolodik a megtett ut, a sebesseget is figyelembe veszik, mert ha 10.4 mph ala esik a sebesseg felarat szamolnak.
Minimum dij 2,20 font, az extrak pedig:
Nagy-London teruleten a taxiknak minden fuvart el kell vallalniuk, ami 12 merfoldon (20 merfold, ha Heathrow repuloterrol indul), illetve egy oran beluli vegcelba indul. Ha Nagy-London teruleten kivulre kered a fuvart, akkor azt nem koteles elvallalni, de ha igen, akkor a fuvardijat elore egyeztetni kell.
Az osszes taxi kerekesszekkel is hasznalhato.