"Lelkitamasz", tanacsok minden kulfoldon elo magyar lanynak (nonek)

Matol nem vagy egyedul....

Amiota beleptunk az Europai Unioba nagyon sok magyar fiatal probal Angliaba menni munkat, karriert, meggazdagodasi lehetoseget keresni, elsosorban termeszetesen Londont, a fovarost celozzak meg.

Persze az sem egy utolso szempont, hogy megtanuljuk rendesen az angol nyelvet. Hiszen az mar szinte koztudott, hogy egy orszag nyelvet a legjobban a helyszinen lehet megtanulni.

ANGLIAROL ALTALABAN

Anglia a Brit-sziget legismertebb  terulete, az Egyesult Kiralysag legnagyobb es legnepesebb tagja. Wales es Skocia hatarolja, melyek szinten nem onalloak, hanem az Egyesult Kiralysag reszei. A tobbi oldalrol tenger veszi korul. Nevet az angolokrol kapta, egy german nepcsoportrol, akik az 5. es 6. szazadban telepedtek le ezen a teruleten. Anglianak nem volt vilagos politikai azonossaga egeszen 1707-ig, Nagy-Britannia politikai egysegkent valo letrejotteig. Ennek ellenere jogi ertelemben mar korabban is letezett, elkulonulve Skociatol es Irorszagtol, mint "Anglia es Wales". Legnagyobb varosa London, mely egyben az Egyesult Kiralysag fovarosa is.

LONDON

London az Egyesult Kiralysag es azon belul Anglia fovarosa, vilagvaros, a korabbi Brit Birodalom fovarosakent a vilag egyik politikai, penzugyi es kulturalis kozpontja. Nagy-London nepessege 7.172.091, de az agglomeracioval egyutt ennel tobb millioval magasabb. Nepessegeben rengeteg kulonbozo nemzet, kultura es vallas kepviselteti magat, igy Europa es a vilag egyik legkozmopolitabb varosa.
Ennek egyik oka, hogy az 1950-es evek folyaman elkezdodott egyfajta bevandorlas az angol gyarmatokrol, mivel az elethez szukseges feltetelek Angliaban jobbak voltak, mint a gyarmati orszagokban. Ezek a letelepedok, pedig mar itt alapitottak csaladot, ahol a gyerekeik mar automatikusan az orszagban szuletven megkaptak az angol allampolgarsagot.
A masik ok pedig, hogy az europai orszagok allampolgarai szamara, melyek az elmult evek soran leptek be az Europai Unioba, Anglia volt az egyik olyan orszag, amely megnyitotta kapuit a tagorszagok allampolgaraianak munkavallalas szempontjabol kulonosebb feltetelek nelkul.

London rengeteg intezmenynek, szervezetnek es cegnek ad otthont, tobb vilaghiru muzeum, szinhaz, koncertterem, repuloter, vasutallomas, palota es hivatal talalhato itt.

2005. julius 6-an Londont valasztottak a 2012-es nyari olimpiai jatekok szinhelyenek, igy ez lesz az elso varos, ahol harmadszor is megrendezik a neves sportesemenyt.

UNNEPNAPOK

Ujev (New Year's Eve): ugyanugy unneplik, ahogyan mi. 

Nagypentek (Good Friday): nagy unnep Angliaban.

Husvethetfo (Easter Monday): olyan unnep, mint nalunk, csak a locsolas hagyomanyat nem ismerik.

Punkosdhetfo (Whitsun Monday): unnep, az aruhazak is zarva tartanak.

May Day: Majus elso hetfojen tartjak.

Bank Holiday: mint neve is sugallja, minden olyan nap, amikor bezarnak a bankok, de valojaban ilyenkor minden zava van. Ket ilyen nap van egy evben: a tavaszi (majus utolso hetfoje) es a nyari (augusztus utolso hetfoje).

Karacsony (Christmas Day es Boxing Day): a britek picit maskepp tartjak a karacsonyt mint mi, a december 24. naluk „nem resze” a karacsonynak. December 25-en (Christmas Day) azonban leall az elet, minden zarva van, tomegkozlekedesben is sokkal ritkabbak a  jaratok. December 26. a Boxing Day, azaz az ajandekozas napja, amit delelott szoktak megtartani.

 IDOJARAS

Londonban az idojaras meglehetosen valtozekony, es az ev barmely evszakaban szamithatunk esore, aminek a mennyisege az egesz ev tekinteteben egyenletesen oszlik el.
Talan a legkevesbe csapadekos honap a februar illetve a marcius, de persze ez nem azt jelenti, hogy Angliaban mindig esik az eso es kod van. Azert jo magunknal tartani egy esernyot (a biztonsag kedveertKacsintás)!
A rengeteg eso a homerseklet telen nem nagyon szokott nulla fok ala csokkenni, es nagyon ritkan esik ho.
Nyaron az atlagos homerseklet 23 fok korul van, ami meghazudtolja azt az altalanos hiedelmet, hogy Angliaban mindig hideg es nyirkos az ido!

MERTEKEGYSEG RENDSZER

Bar mar a britek is attertek a Magyarorszagon hasznalatos metrikus mertekegyseg rendszerre, de meg mindig sok helyen hasznalatosak a hagyomanyos brit mertekek is.
Az aruhazakban altalaban mindket mertekegyseget megtalaljuk az arukon.
A leginkabb hasznalatos brit mertekegysegek es azok atvaltasi aranya:
1 huvelyk (inch) = 2,5 cm
1 lab (foot) = 30 cm
1 merfold (mile) = 1,6 km
1 uncia (ounce) = 28 gramm
1 font (pound) = 454 gramm
1 pint = 0,6 liter
1 gallon = 4,6 liter

IDOSZAMITAS

Magyarorszaghoz kepest Anglia egy masik idozonaban fekszik, ami azt jelenti, hogy naluk egy oraval elobb van mint nalunk. Peldaul a magyar ido szerinti delutan 5 ora, Angliaban meg csak delutan 4 orat jelent.
A teli es nyari idoszamitast itt is figyelembe veszik.

PENZRENDSZER

A britek az unios tagsaguk ellenere megoriztek sajat fizetoeszkozuket, amely nem mas, mint a font sterling (pound, jele: £).
1971. februar 15. ota mar a decimalis rendszer szerint 100 penny-re oszlik. Jelenleg 5, 10, 20 és 50 font bankjegyek és 2, 1 font és 50, 20,10, 5, 2, 1 penny ermek vannak forgalomba.
Az elterjedt bankkartyakat (VISA, Mastercard, stb.) szeles korben elfogadjak.

LONDON PASS

A London Pass nem mas mint egy turista berlet London legerdekesebb nevezetessegihez. Mivel Londonban a belepojegyek arai eleg magasak, ezert ez a berlet igazan kedvezmenyes aron nyujt ingyenes belepest sok-sok latnivalohoz.
A kartyaval 57 turista latvanyossagot nezhetsz meg ingyen, pl. Kew Gardens botanikuskert, Tower Bridge es Tower of London, Londoni Allatkert, Kensington palota, Windsor-i kastely, vagy eppen ingyen tehetsz egy setahajozas a Temzen. De tovabbi kedvezmenyei is vannak ennek a berletnek (pl. ingyenes belepes fizetos kiallitasokra, vagy kedvezmenyek barokban, ettermekben.
A kartyat kombinalhatod tomegkozlekedesi opcioval, amit azert erdemes megtenni, mert igy a berlet ervenyessege alatt ingyen es kotottsegek nelkul utazhatsz a draga londoni tomegkozlekedesen, es meg a zonak es jegyarak ismeretere sincs szukseged!!!!
A kartyat megveheted felnott es gyerek valtozatban, es 1-2-3-6 napos ervenyesseggel.
 


LONDON nevezetessegei, amit latni erdemes!!

 big_ben.jpg Big Ben Big Ben (leforditva: Nagy Beni) a londoni Westminster-apatsag tornyanak oraja. 1834-ben tuzveszben elpusztult. A palota ujjaepitesekor felkertek Benjamin Lewis Vulliamyt, a kor neves orasat egy uj oramu tervezesere, de o a kivitelezest lehetetlennek tartotta. Egy mukedvelo oras, Edmund Beckett Denison vallalkozott a megvalositasra. Vita folyt arrol, hogy az orat tervezzek a toronyhoz vagy forditva. Vegul Denison tervei alapjan elkeszult az oramu.

british_muzeum.jpg British Museum A British Muzeum a muzeumok kiralya. A mult szazad kozepen epult neoklasszicista epulet a vilag egyik legnagyobb gyujtemenyenek ad otthont. Egyiptomi es okori gorog kollekcioi parjukat ritkitjak. Ha valaki szisztematikusan vegig szeretne nezni a kiallitasokat,  a 94 termen keresztul tobb mint harom kilometert kell setalnia.

temze.jpg Temze                                                                        
A Temze (angolul Thames, oangolul Temese, latin Tamesis) folyo Anglia deli reszen. Kemble-nel ered es az Eszaki-tengerbe folyik. Az Egyesult Kiralysag egyik legfontosabb viziutja.

tower.jpg Tower of London, Tower Brigde                                
A Tower a kiralysag nem kevesbe fontos epulete. Hosszu tortenete soran egyarant szolgalt kiralyi kastelykent, bortonkent, penzverdekent, csillagvizsgalokent es kivegzohelykent. Egyik epulete jelenleg is a koronaor otthona. A koronaekszerek es gyemantok egyebkent allando kiallitason csodalhatok meg. A Tower epulete ma mint muzeum mukodik, turistak ezrei latogatjak naponta.
A Tower epulete mellett talalhato hid a Tower Bridge, amely 1886-1894 kozott epult. Felepuleseig a London Brigde-tol csupan nyugatra alltak hidak, attol keletre nem. A XIX. szazad elejen London keleti resze azonban olyan forgalmas lett, hogy tarthatatlanna valt, hogy a gyalogosok, jarmuvek csak tobb oras kesedelemmel jussanak at egyik partrol a masikra.
A londoni varosi tanacs 1876-ban palyazatot irt ki egy olyan hid terveinek elkeszitesere, melynek felepitese nem akadalyozna a folyami forgalmat. A palyazatra 50 palyamu erkezett, kozotte 1884 oktobereben a varosi epitesz, Horace Jones es tarsa, John Wolfe Barry gyoztes palyazata. 8 ev, 5 vallalkozo es 432 epitomunkas kellett ahhoz, hogy a hid felepuljon.
A folyomederbe agyazott ket piller viseli a hid 11.000 tonnas acelvazat, melyre portlandi kobol es granitbol epult a hid "ruhaja". Ket tornya a kozepkor szokasai szerint hazakkal beepitett hidakat idez, vorosesbarna kotomegukon a feher ablakkeretek, erkelyek, tornyocskak gotikus jelleget kolcsonoznek a hidnak.felnyitott_tower_hid.jpg     A hid tulajdonkeppen kettos hid: az also hid felnyithato, alatta tengerjaro hajok is elfernek. Ekozben a gyalogosok a 43 meter magas felso hidsoron is kozlekedhetnek. 1894-ben a Tower-hid volt a legnagyobb felnyithato hid a vilagon.
Akkor meg gozgepek termeltek az emeleshez szukseges energiat, melyet hat massziv  hidraulikus akkumulatorban taroltak, hogy a kello pillanatban rendelkezesre alljon. Bonyolultsaga ellenere a hid 86 fokos szogben torteno felnyitasahoz csupan egyetlen percre volt szukseg!!! Bar a mai napon hidraulikusan emelkedik a hid, 1976 ota mar nem gozgepek, hanem olaj es elektromossag adnak ehhez energiat.
A Tower-hid ket gotikus kotornyaban kiallitas mutatja be a hid tortenetet, ahol megtekinthetoek az eredeti gozgepek es akkumulatorok is, kilatojabol pedig csodalatos panorama nyilik a varosra. A kilatoban specialis uvegfal teszi lehetove a tukorozodesmentes fenykepfelvetelek kesziteset.

shri_mandir.jpgShri Swaminarayan Mandir                                        
A Shri Swaminarayan Mandir az elso tradicionalis hindu templom Europaban, mely egyszerre spiritualis es kulturalis kozpont is. Az epuletegyuttes magaban foglalja a Mandir-t, a Havelit, valamint egy kiallitast, amely 3.000 negyzetmeteren bevezet a hindu vallas vilagaba, es egyuttal a Mandir epitesenek tortenetet is bemutatja.

westminster_apatsag.jpgWestminster Abbey (Westminster-apatsag)            
A Westminster-apatsag kulonleges helyet foglal el a brit tortenelemben, hiszen amellett, hogy kozepkori epiteszeti szempontbol egyedulallo mestermu, szamolatlanul allit emleket a nemzet nagyjainak.
Az apatsag Nagy-Britannia uralkodoinak koronazo temploma es szamos kiralyi esemeny szinhelye. Ezen a helyen koronaztak angol kirallya Hodito Vilmost 1066-ban es azota valamennyi uralkodot, legutobb 1953-ban II. Erzsebetet.

st_paul_cathedral.jpgSt. Paul`s Cathedral (Szent Pal-szekesegyhaz)
A St Paul's Cathedral Europa otodik legnagyobb temploma, mely nemileg a romai Sz. Peter-szekesegyhazra emlekeztet. Helyen mar evszazadokkal a Wren-fele ujjaepitese elott is katedralis allt.

westminster_cathedral.jpgWestminster Cathedral (Westminster-szekesegyhaz) A Westminster-szekesegyhaz - amit semmikepp ne keverjunk ossze a Westminster-apatsaggal - az angol es a walesi romai katolikus kozosseg "anyatemploma", Anglia es Wales legnagyobb romai katolikus temploma. 1895-1903 kozott epult John Francis Bentley tervei alapjan. Korai bizanci stilusaval erosen kulonbozik London tobbi templomatol.

londoni_kozponti_mecset.jpgLondon Central Mosque (Londoni Kozponti Mecset)
A legaktivabb es legfontosabb iszlam kozpont Angliaban, es egesz Europaban. Az epulet messzirol megismerheto a hatalmas arany kupolarol es a 140 lab magas minaretrol. E jellegzetes latvanytol eltekintve az epulet meglehetosen modern, nem sokban kulonbozik az 1970-es evek epuleteitol.

Windsor Castle (Windsor kastely)

A Windsor Castle a vilag legnagyobb (45.000 m2-es), es Anglia legregebbi lakott, leghiresebb kastelya, melynek tortenete Hodito Vilmosig nyulik vissza. Egyebirant a Windsor Castle is az angol kiralyi csalad hivatalos rezidenciajanak szamit. II. Erzsebet kiralyno az ev szamos hetvegejet tolti a szolid, impozans, es ugyanakkor elegans Windsori Kastelyban.

A kastelyban az alabbiakat erdemes megnezni:

1.) A State Apartments, vagyis az allami lakosztalyokat, melyeket a kiralyi mukincs-gyujtemeny kincsei diszitenek - koztuk Rembrandt, Rubens, szobrok, pancelok, porcelanok stb.
2.) IV Gyorgy maganlakosztalya, amit "fel-allami" lakosztalynak is neveznek, es amely az egyik leggazdagabban diszitett resze a kastelynak.
3.) A Szent Gyorgy-kapolna (St. George`s Chapel) az angilia got epiteszet egyik legszebb peldaja. A kapolnaban tobb uralkodo sirja is talalhato, itt nyugszik VIII. Henrik es harmadik felesege, Jane Seymour, valamint I. Gyorgy, valamint a nehai anyakiralyno es ferje, VI. Gyorgy lanyukkal Margit hercegnovel. De a kapolna kiralyi eskuvoknek is sokszor helyet ad.
4.) Maria kiralyne babahaza, amely egy 1:12 aranyu, bebutorozott babahaz, mukodo liftekkel, villannyal, folyovizzel. Mivel Maria kiralyne (V. Gyorgy felesege) nagyon szerette a miniaturoket, ezert a kiraly unokahuga, elhatarozta, hogy meglepi egy mini babahazzal. A haz modellje egy Lutyens altal tervezett arisztokrata villa volt. Az 1930-as evek leghiresebb 1500 mesteremberenek 3 eves munkajaba kerult a babahaz elkeszitese! 

Buckingham Palace (Buckingham Palota)

A Buckingham Palace 1837 ota az angol kiralyi rezidencia. A palota bar a Kiralyi Gyujtemeny paratlan darabjaival van berendezve, nem muveszeti galeriakent vagy muzeumkent mukodik, hanem egyike a vilag jelenleg is aktivan mukodo kiralyi udvarainak. Evente 50.000 hivatalos vendeg fordul meg itt a kulonbozo fogadasokon, ebedeken, illetve a Kiralyi Kerti Partin.

Kesington Palace (Kesington Palota)

A Kesington Palace a kiralyi csalad egykori rezidenciaja. Notthingham hercegtol vasarolta meg 1689-ben III. Vilmos, aki itt rendezte be udvartartasat. 1760-ig ez volt az angol kiralyi rezidencia. Itt szuletett es tronra lepeseig itt elt Viktoria kiraly.no is.

National Gallery (Nemzeti Galeria)

London leghiresebb teren, a Trafalgaron allo  muveszeti galeria, mely a vilag egyik leggazdagabb keptart. 2300 darabos 1250 es 1900 kozotti festmenygyujtemenyeben megtalalhatok a legnagyobb olasz es nemetalfoldi mesterek - mint peldaul Botticelli, Verocchio, Michelangelo, Leonardo da Vinci, Rafaello, Tizian, Rembrandt, Van Gogh remekmuvei.

Natural Histroy Museum (Termeszettudomanyi Muzeum)

A Natural History Museum oriasi gyujtemenye atfogja bolygonk teljes allat- es novenyvilagat. Megtalalhatok meg olyan kulonleges dolgok, mint asvanyok, csodalatos dragakovek, vagy bolygonk illetve az emberi test mukodesenek rejtelmei.

Churchill Museum and Cabinet War Rooms (Churchill Muzeum es a Kabinet szobai a haboru alatt)

A Cabinet War Rooms Winston Churchill es a brit kormany foldalatti hadmuveleti kozpontja volt a II. vilaghaboru alatt. A miniszterelnok es kormanya ebbol a meteres betonburkolattal korbevett bunkerbol iranyitotta a brit hadmuveleteket 1940 es 1945 kozott, amikor Londont bombazni kezdte a nemet hadsereg. A fohadiszallas egy reszet lakasnak rendeztek be a politikai vezetok es a vezerkar szamara.

Sherlock Holmes Museum (Sherlock Holmes Muzeum)

Sir Arthur Conan Doyle vilaghiru regenyhosei, Sherlock Holmes es Doctor Watson - a regenyek szerint - a Baker Street 221/b szam alatt egy viktorianus berhazban laktak 1881-1904 kozott. Az 1815-ben epult hazban a legendas regenyhoz emlekere muzeumot nyitottak meg, ahol minden ugy rendeztek be, ahogyan azt a regenyekbol megismerhettuk.

Kew Gardens

A Kew Gardens vagy maskepp a Kew-i Kiralyi Botanikus Kertek delnyugat Londonban, Richmond es Kew kozott talalhato hatalmas kertjeivel es botanikus uveghazaival. A kert 1840-tol funkcional nemzeti botanikus kertkent. A kert nem csupan turista latvanyossag, de tudomanyos intezmeny is, mivel megtalalhato itt fontos novenygyujtemeny (magbank), az emberiseg es a novenyek kapcsolatat ismerteto muzeum, es fel millio kotetes konyvtar is. 2003-tol a kert az UNESCO Vilag Oroksegenek resze lett.

St. James Park (Szent Jakab Park)

A 23 hektaros St. James's Park a londoni kiralyi parkok kozul a legregebbi. Harom palota ovezi: a Westminster, ma a Parlament epulete, a St. James Palace es a Buckingham Palace.

Hyde Park

A Hyde Park 140 hektarjaval egyike London legnagyobb parkjainak, es egyben a londoni Kiralyi Parkoknak. A park folytatasaban fekszik a Kensington Gardens, mellyel egyutt e zold terulet nagyobb, mint a Monacoi hercegseg. 

Regent`s Park (Regensherceg-park)

Regent`s Park (hivatalosan The Regent`s park) egyike a londoni kiralyi parkoknak, kozep London legnagyobb fuves, sportolasra alkalmas terulete, amely sok mas szorakozasi, pihenesi lehetoseget is kinal.

Tate Britain

A Tate Britain muzeumot Henry Tate - a hires gyujto es cukor-magnas - alapitotta 1897-ben, amikor megvasarolta a Millbank-i epuletet, mely korabban bortonkent fukcionalt. Henry Tate - kezdetben sajat gyujtemenyere alapozva - a brit muveszet nemzeti galeriajat szerette volna letrehozni.

London Aquarium (London Akvarium)

A London Aquarium a viz alatti vilag egyik legnagyobb es leglatvanyosabb euroapi bemutatoja, mely 1997-ben nyitotta meg kapuit. Celja, hogy szorakoztato es egyben tanulsagos modon neveljen a termeszet tiszteletere. Kb. 50 akvariumban mutatja be a folyok, tavak es a vilag oceanjainak vilagat. 

London Zoo (Londoni Allatkert)

A Londoni Allatkert - mely a Regent`s Parkban, a Regent`s Canal partjan terul el -  a vilag legoregebb allatkertje, hiszen 1828. aprilis 27-en hozta letra a Londoni Zoologiai Tarsasag. Eredetileg tudomanyos kutatasok szamara gyujtottek ossze itt az allatokat, de 1847-ben az allatkert a nagykozonseg elott is megnyitotta kapuit. Itt nyilt a vilag elso hullo haza (1849) elso akvariuma (1853), elso rovarhaza (1881), es elso gyermek allatkertje (1938).

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 3
Heti: 15
Havi: 10
Össz.: 70 528

Látogatottság növelés
Oldal: Anglia, London
"Lelkitamasz", tanacsok minden kulfoldon elo magyar lanynak (nonek) - © 2008 - 2024 - tupika.hupont.hu

A HuPont.hu segítségével a weboldalkészítés gyors! Itt kezdődik a saját weboldalkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »